## Friday, 27 March 2020

## Wednesday, 25 March 2020

## Tuesday, 24 March 2020

### Rambunctious Ratios

Rambunctious Ratios

We are learning to use addition and subtraction to solve proportion and ratios problems.

Multiplication and Division Practice

- 4 x 6 = 24 2. 4 x 5 = 20 3. 4 x 8 = 32 4. 4 x 12 = 48

5. 28 x 2 = 56 6. 33 x 10 = 330 7. 40 x 30 = 700 8. 4 x 7 = 28

9. 40 ÷ 4 = 10 10. 12 ÷ 4 = 3 11. 16 ÷ 4 = 4 12. 25 ÷ 5 = 5

Word problem of the week:

For every 8 girls in a school, there are 12 boys. If there are 40 students in the school, how many girls and boys are there in the school?

Wicked word problems!

Solve these problems. Write down your strategies:

Solve these problems. Write down your strategies:

- Zyla has 64 lollies to share between some friends. How many lollies would each friend get if there were 8 altogether?

8x8= 64

64÷8= 8

- At Pt England Kids one teacher is allowed to care for three toddlers. How many toddlers can they look after if there are 8 teachers?

1:3

1x8= 8

3x8= 24

8:24

- It takes AL87 5 minutes to make 10 sausages for the sausage sizzle. How long will it take them to make 70 sausages?

5:10

10x7= 70

5x7= 35

35:70

- At camp, we need one adult to every 8 students. If there are 88 year eights this year, how many adults will we need to take?

1:8

8x11= 88

1x11= 11

11:88

If there were 90, how many adults would we need to take to still be legal?

12 adults are needed.

- If 1 pack of raro makes 8 cups of drink, how many packs would we need to make 64?

1:8

8x8= 64

1x8= 8

8:64

- If 3 loaves of bread feed 9 children for a week, how many loaves would 12 children need?

3:9÷2= 1:3

1:3+3:9= 4:12

## Friday, 20 March 2020

### Te Whare Tapa Wha

This slide is about Te Whare Tapa Wha, which is the four different types of well-being/health. There's Taha Hinengaro, Taha Wairua, Taha Whanau, and Taha Tinana. Taha Hinengaro is mental and emotional well-being. Taha Wairua is spiritual and cultural well-being. Taha Whanau is soical well-being, and Taha Tinana is physical health.

### About me

This slide shows a little bit about myself, like how old I am, and who my amazing teacher is.

## Wednesday, 18 March 2020

### Multiplication Magic 2

Multiplication Magic 2

We are learning to use place value to solve multiplication problems using whole numbers.

Times table practice:

5 x 5 = 25 7x7= 49

4 x 4= 16 8 x 8= 64

3 x 3 = 9 11x 11= 121

6 x 6= 36 5 x 4= 20

9 x 9 = 81 10 x 10= 100

Factors of 16 = 1, 2, 4, 8, 16

Multiples of 8 = 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96.

A prime number is a number that can only be times by 1 and itself to equal itself, for example, 11 x 1 = 11 no other times table can equal to 11 which makes 11 a prime number.

25 x 25 = 625

20 x 25 = 500

5 x 25 = 125

500+125= 625

25 x 245 = 6125

200 x 25 = 5000

40 x 25 = 1000

5 x 25 = 125

5000+1000= 6000+125= 6125

267 x 250 = 66750

200 x 267 = 53400

50 x 267 = 13350

54000+13350= 66750

Show your working under each problem:

1. Mrs Flavelle orders 15 boxes of cookies for camp. If each box contains 18 cookies. How many are there altogether?

15x18= 270

15x10= 150

15x8= 120

2. Mrs Tele’a orders 12 cans of beans for camp. Each tin contains 240 beans. How many individual beans has she ordered?

12x240= 2880

200x10=2000+400=2400

40x10= 400+80= 480+2400= 2880

3. Room 4 is baking a rectangular cake for the garage sale. It is 22cm long and 16cm wide. What is the area of the cake?

16x2= 32cm

22x2= 44cm+32cm= 76cm

4. Marika has brought some lollies in to share with the class for her birthday. She has brought 14 packets which contain 32 lollies each. How many lollies are there altogether?

14x32= 448

14x2= 28

14x30= 420

28+420= 448

5. If each of the 160 students in team five paid 135 dollars for camp, how much money would the camp make from our visit?

160x135= 21600

160x100= 16000

160x30= 4800

160x5= 800

16000+4800= 20800+800= 21600

## Wednesday, 11 March 2020

### Mini Statistical Inquiry

Today we did a mini statistical group inquiry task. My group learnt about peoples phobias!

## Tuesday, 10 March 2020

### Serious Subtraction 2

Serious Subtraction 2

We are learning to solve subtraction problems using whole and decimal numbers.

Times Table Practice:

3x3 = 9 5x5 = 25 8x7 = 56 12x10 = 120 4x6 = 24 5x7 = 35 2x4 = 8 3x8 = 24 9x8 = 72 4x7 = 28 9x7 = 63

Show your working for the following problems, either on here or in your books

Your sister gives you $125 to spend on lollies. If you spend $65 how much money would you have left over?

125-65=60

125-25=100-40=60

Zaeeda has bought her sister a new puppy. She has $500 in her bank account as she heads to the shops.

She first buys a dog bed for $60. How much money does she have left?

500-60=440

100-60=40+400=440

She then buys a bowl for $25. How much does she have left?

440-25=415

40-25=15+400=415

Then she buys 3 chew toys. Each toy costs $3.50. How much does she have left?

3x3.50=10.5

3x3=9

3x0.5(0)=1.5+9=10.5

10.5-415=

415-10=405

5-0.5=4.5+400=404.5

Finally she buys a diamond collar for the dog which costs $154.50. How much is left in her account at the end of the day?

404.5-154.50=250

404-104=300-50=250+0.5=250-0.5=250

Kalani’s python has become ill and needs to go to the vets. He has $100 in his wallet.

The cost of the vet visit is $65.50. How much money is left in Kalani’s wallet?

100-65.50=34.5

100-60=40-5=35-0.5=34.5

AJ is also at the vet with his rabbit. His rabbit has had expensive surgery. If AJ has 10.25 left in his bank account and he started with $525.80, how much did the surgery cost?

525.80-515.55=10.25

525-515=10

0.80-0.50=0.30-0.05=0.25

0.5+0.05=0.55+515=515.55

Zyla’s puppy is growing every month. He used to weigh 5.67 kg but he now weighs 6.34kg. How much weight has he put on?

5.67+0.67=6.34

5.67+0.03=5.7+0.3=6+0.34=6.34

0.03+0.3=0.33+0.34=0.67

### Serious Subtraction

Serious Subtraction

We are learning to solve subtraction problems using whole and decimal numbers.

Times Table Practice:

3 x 3 = 9 5 x 5 = 25 8 x 7 = 56 12 x 10 = 120 4 x 6 = 24 5 x 7 = 35 2 x 4 =8 3 x 8 = 24 9 x 8 = 72 4 x 7 = 28 9 x 7 = 63

345 + 385 = 730

300+300=600

45+80=125+5=130+600=730

847 + 126 = 973

47+26=73

800+100=900+73=973

674 + 586 = 1260

604+506=1110

70+80=150+1110=1260

Your sister gives you $125 to spend on lollies. If you spend $65 how much money would you have left over?

125-65=60

125-25=100-40=60

She then gives you $234 more. How much money do you have now?

60+234=294

34+60=94+200=294

Pt England school are buying new sports gear. There is $500 in the sports budget.

They first purchase a basketball hoop for $50. How much money does it leave?

500-50=450

100-50=50+400=450

They then buy a net for $25. How much do they have left?

450-25=425

50-25=25+400=425

Then they buy three tennis balls. Each ball costs $3. How much do they have left?

425-9=416

3x3=9

25-9=16+400=416

Finally they buy a netball hoop which costs $100. How much is left in the budget at the end?

416-100=316

Troy has $100 in his wallet. He spends $65.50 on a new PS4 game. How much money does he have left?

100-65.50=34.50

100-65=35-0.50(0.5)=34.5(0)

Kahurangi wins some money and goes on a shopping spree.If he has 10.80 left in his bank account and he started with $525.80, how much did he spend?

525.80-515=10.80

10.80+515=525.80

525-500=25+0.80=25.80-15=10.80

500+15=515

Zyla’s puppy is growing every month. He used to weigh 5.6 kg but he now weighs 6.3. How much weight has he put on?

5.6+0.7=6.3

5.6+0.4=6+0.3=6.3

0.4+0.3=0.7

## Monday, 9 March 2020

## Friday, 6 March 2020

### Adorable Addition 2

Adorable Addition 2

We are learning to use place value to solve additional problems using whole numbers and numbers to 2dp.

Multiple and factors practice

Multiples of 6 to 10 = 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60.

Multiples of 7 to 10 = 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70.

Factors of 28 =1, 2, 4, 7, 14, 28.

Factors of 45 =1, 3, 5, 9, 15, 45.

Factors of 14 and 28 = 1, 2, 4, 7, 14, 28.

1. Kalani has $2.50. He is then given $0.80. How much more money does he have altogether?

$2.50-30c=$2.20+80c($0.80)=$3.00+30c=$3.30

2. A swimmer is in a 100 meter race. She swims the first half of the race in 32.34 seconds and the last half of the race in 34.83 seconds. How long did it take her to swim the whole race?

32.00+34.00=66.00(1 minute) 00.34+00.83=11.7+1 minute= 1 minute and 11.7 seconds.

3. Pauline buys an apple for $0.90 and pays with a $5.00 note. How much change will she get?

$5.00-$0.90=$5.10+$0.90=$5.00

4. Oali’i walks 0.7km to school and Jane walks 0.5kms to school. How much farther does Oali’i walk than Jane?

0.5km+0.2km=0.7km

5. One pencil weighs 28.3 grams. How much do 5 pencils weigh?

28.3x5=141.5

28.3+28=56.3+0.03=56.6+50.6=107.2+6=113.2+28=141.2+0.03=141.5

Show your working as you solve these problems:

1235 + 5643 =6878

1235+5003=6238+640=6878

54.56 + 45.56 =100.12

54+45=99

0.06+0.06=0.12

0.5+0.5=1+0.12=1.12+99=100.12

65.45 + 41.44 =106.89

65.05+41.04=106.09

0.4+0.4=0.8+106.09=106.89

23.67 + 75.52=99.19

23+75=98

0.67+0.52=1.19+98=99.19

### Adorable Addition

Adorable Addition

We are learning to use place value to solve addition problems using whole numbers.

Multiple and factors practice

Multiples of 4 to 10 = 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40.

Multiples of 5 to 10 = 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50.

Factors of 24 = 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24.

Factors of 50 = 1, 2, 5, 10, 25, 50.

Factors of 24 and 40 = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 20, 24, 40.

AJ’s family are planning to build a treehouse in their garden. Some of Aj’s friends offer to help him to build it.

1. In order to start constructing the house, AJ needs to get some wood from bunnings. His mum buys 45 planks of wood and his dad buys 132 planks of wood. How many do they have together?

45+132=177

45+32=77+100=177

2. While building the house, AJ noticed that they were running out of nails so he went to buy some. They have 9 nails left at home. AJ buys a pack of 145 nails and a pack of 50 nails. How many nails do they have now?

50+9=59+105=164+40=204

3. To have a more stable treehouse, Jacob decided to tie the corner posts of the house to the tree itself. He used 24 cm of rope for the first post, 20cm on the second, 14cm on the third and 12cm on the fourth. How much rope was used?

24+20=44 14+12=26+44=70cm of rope used altogether

4. The treehouse is almost done; all they need is to paint it. Paschal estimated that they will use 37L of white paint, 15L of green paint and 34L of brown paint. How many litres of paint would they buy in total?

15+34=49+30=79+7=86L

5. After finishing the treehouse, AJs’ family made cookies for his friends to thank them for helping. If AJ ate 15 cookies, Jacob ate 10, Paschal ate 6 and Tisa only ate 5, how many cookies were eaten in total?

15+5=20+10=30+6=36

Show your working as you solve these problems:

145 + 235 = 380

45+235=280+100=380

134 + 127 =261

200+50=250+11=261

1445 + 1564 =3009

1445+1000=2445+500=2945+4=2949

60+40=100+2909=3009

1235 + 5643 =6878

1235+5003=6238+600=6838+40=6878

Subscribe to:
Posts (Atom)