This week we went into lock down again so we've continued doing our learning online. I found parts of these slide difficult, like multiplying 200 with 267 to help solve 267 x 250. Although parts of it were difficult I found it quite a fun challenge. This is not the only work I will post today so stick around for more.
I am a Year 8 learner at Pt England School in Auckland, New Zealand. I am in Room 4 and my teacher is Mrs Stone.
Showing posts with label Multiplication. Show all posts
Showing posts with label Multiplication. Show all posts
Wednesday, 17 February 2021
Wednesday, 18 March 2020
Multiplication Magic 2
Multiplication Magic 2
We are learning to use place value to solve multiplication problems using whole numbers.
Times table practice:
5 x 5 = 25 7x7= 49
4 x 4= 16 8 x 8= 64
3 x 3 = 9 11x 11= 121
6 x 6= 36 5 x 4= 20
9 x 9 = 81 10 x 10= 100
Factors of 16 = 1, 2, 4, 8, 16
Multiples of 8 = 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96.
A prime number is a number that can only be times by 1 and itself to equal itself, for example, 11 x 1 = 11 no other times table can equal to 11 which makes 11 a prime number.
25 x 25 = 625
20 x 25 = 500
5 x 25 = 125
500+125= 625
25 x 245 = 6125
200 x 25 = 5000
40 x 25 = 1000
5 x 25 = 125
5000+1000= 6000+125= 6125
267 x 250 = 66750
200 x 267 = 53400
50 x 267 = 13350
54000+13350= 66750
Show your working under each problem:
1. Mrs Flavelle orders 15 boxes of cookies for camp. If each box contains 18 cookies. How many are there altogether?
15x18= 270
15x10= 150
15x8= 120
2. Mrs Tele’a orders 12 cans of beans for camp. Each tin contains 240 beans. How many individual beans has she ordered?
12x240= 2880
200x10=2000+400=2400
40x10= 400+80= 480+2400= 2880
3. Room 4 is baking a rectangular cake for the garage sale. It is 22cm long and 16cm wide. What is the area of the cake?
16x2= 32cm
22x2= 44cm+32cm= 76cm
4. Marika has brought some lollies in to share with the class for her birthday. She has brought 14 packets which contain 32 lollies each. How many lollies are there altogether?
14x32= 448
14x2= 28
14x30= 420
28+420= 448
5. If each of the 160 students in team five paid 135 dollars for camp, how much money would the camp make from our visit?
160x135= 21600
160x100= 16000
160x30= 4800
160x5= 800
16000+4800= 20800+800= 21600
Subscribe to:
Posts (Atom)